BLOG

Warto się dzielić wiedzą

3 min

Low-code – przyszłość tworzenia oprogramowania?

Autor: GoNextStage

Współczesny biznes, aby działać sprawnie w dynamicznie zmieniającym się środowisku, zmuszony jest do szybkiego testowania i wdrażania coraz nowszych systemów IT. Ich podstawowym zadaniem jest ułatwienie pracy jaką wykonują Managerowie, ale również podlegli im pracownicy.

Tutaj pojawia się odwieczny problem związany z zasobami programistycznymi w organizacji oraz kosztami kolejnych projektów, które pochłaniają dużą część budżetu.

Odpowiedzią mogą okazać się platformy low-code (low-code development platform, LCDP). Dzisiaj platformy te wykorzystywane są głównie do projektowania i wdrażania interfejsów użytkownika, projektowania procesów biznesowych oraz ich automatyzacji.

Low-code – czym właściwie jest?

 

low-code - programista

 

Termin low-code został wymyślony przez firmę Forrester. W raporcie „New Development Platforms Emerge For Customer-Facing Applications” opisuje rozwiązania   low-code jako „platformy, które umożliwiają szybkie dostarczanie aplikacji biznesowych przy minimum ręcznego kodowania i minimalnych nakładach początkowych na konfigurację, szkolenie i wdrażanie”.

Mówiąc o platformach low-code (platformach niskokodowych), mamy najczęściej na myśli wizualne podejście do tworzenia aplikacji. Budując rozwiązanie korzystamy z mechanizmów drag-and-drop (przeciągnij i upuść) lub point-and-click (wskaż i kliknij) z poziomu interfejsu graficznego. Nie oznacza to, że obędziemy się bez wiedzy programistycznej, ponieważ jest wymagana od użytkownika podstawowa umiejętność programowania.

Low-code sprawia, że budowanie, modyfikowanie oraz utrzymywanie nowych aplikacji jest proste i co ważne, oszczędza mnóstwo czasu a efekty naszych prac są widoczne natychmiast.

Low-code – jakie posiada zalety?

Platformy low-code eliminują rozdźwięk między potrzebami biznesowymi a dostarczonym oprogramowaniem. Oferują szeroką gamę narzędzi i możliwości, które są zróżnicowane w celu zaspokojenia specyficznych potrzeb profesjonalnych programistów i użytkowników biznesowych. Programiści chcą tworzyć kreatywne rozwiązania złożonych problemów.

Platforma niskokodowa zapewnia programistom dedykowane, zintegrowane środowisko programistyczne (IDE) do rozszerzania aplikacji o niestandardowy kod, umożliwia korzystanie z danych z wielu źródeł, szybkie tworzenie aplikacji mobilnych lub wykorzystywanie architektury mikrousług. Deweloperzy front-end, back-end, web i mobile mogą tworzyć aplikacje dla różnych środowisk – od początku do końca. Gartner wykazał, że 66% użytkowników platform low-code to profesjonalni programiści z działu IT danej organizacji.

Dodatkowo platforma niskokodowa pozwala użytkownikom biznesowym tworzyć podstawowe aplikacje zwiększające produktywność, a dział IT nadal ma wgląd w środowisko aplikacji danej organizacji. Najlepszym przykładem wykorzystania tego typu narzędzi jest możliwość tworzenia projektów MVP, aby testować na stabilnych prototypach nowe pomysły biznesowe i jednocześnie uzyskać szybką informację zwrotną.

Pamiętajmy, że low-code w najbliższych latach nie zastąpi w całości tradycyjnych metod programowania. Warto jednak zauważyć, że wiele obecnych procesów, które są newralgiczne dla działalności firm można budować na platformach niskokodowych.

Low-code – czym się wyróżnia?

Jest kilka cech związanych z platformami low-code, które wyróżniają je spośród innych systemów.

• Szybkość

Tworzenie kodu zredukowane zostało do minimum, korzystamy z gotowych elementów, które w żaden sposób nie ograniczają nas w budowaniu skomplikowanych i funkcjonalnych rozwiązań. Oszczędzamy nie tylko czas, ale także minimalizujemy koszty, które związane są z tworzeniem aplikacji. Dzięki platformom niskokodowym możemy łatwo wprowadzać zmiany do uruchomionych rozwiązań na środowisku produkcyjnym. Aktualizacje po wprowadzonych modyfikacjach dostępne są od razu dla wszystkich użytkowników biznesowych.

• Zwinność

Dzięki platformom low-code możemy tworzyć aplikacje metodą iteracyjną, czyli stopniowo udoskonalać, zmieniać oraz przerabiać elementy produktu lub wielu produktów na raz, tak aby pracować i skupiać się na całościowym obrazie tworzonego systemu.

• Zaangażowanie

Kolejne wydania aplikacji pozwalają użytkownikom biznesowym na szybkie zapoznanie się z nowymi funkcjonalnościami. Dzięki temu na bieżąco możemy konsultować i wdrażać zmiany w rozwiązaniu. Skrócony czas kolejnych wydań i sprawne wprowadzanie modyfikacji, daje użytkownikom biznesowym poczucie wpływu na ostateczny kształt i zakres wdrażanego rozwiązania.

Reasumując, mimo, że większość użytkowników platform niskokodowych to profesjonalni programiści IT, to ponad 30 % stanowią użytkownicy biznesowi określani jako citizen developers (nieprofesjonalny programista, który tworzy aplikacje do użytku przez inne osoby w organizacji, w której pracuje). Coraz więcej firm używa platform low-code, aby umożliwiać citizen developerom usprawnianie procesów wewnętrznych odciążając jednocześnie IT. Dzięki temu wysoko wykwalifikowani programiści mogą skupić się na złożonych elementach w projektach transformacji cyfrowej (integracje, dedykowane moduły, etc.).

Firmy zdały sobie sprawę z zalet jakie posiadają platformy niskokodowe podczas kryzysu związanego z COVID-19. Stały się one dla nich stabilnym narzędziem, z którego korzystają, aby skuteczniej działać w biurze i poza nim.

Jak realizujemy projekty?

ZOBACZ WIĘCEJ

CASE STUDY

Poznaj historie naszych Klientów

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Przejdź na następny poziom biznesu